Posts Tagged ‘Garlic’

Hummus made simple and cheap

2 cans Garbanzo Beans AKA Chickpeas. Rinsed well!!!

Juice of about a half a Lemon or to your taste

a clove or more of Garlic finely minced or use the minced in the jar or the Garlic in a tube and really if push gets to shove use granulated or powder.Just be careful after it sits for a while it tends to get spicy.

a touch of Sesame Oil or about a spoonful of Tahini (Sesame paste). To taste.

Place all the ingredients into a Food-processor, a Blender or even use a Potato masher. Whatever works for you.

Your done. It stores in an airtight container I’d say for about a week.

Cost for 24 ounces of Hummus maybe $4. Cost at a Grocer 10 ounces on sale $4

Time to prepare less than 10 minutes.

Til next time……..enjoy:)

a new idea. I want to learn the art of Bento. Here is my first attempt:

image
Pictured:Tabbouleh, Felafel, Tzatziki, Hummus, Tomato, Carrots, Cauliflower, Broccoli,and Asparagus.
More on making Tabbouleh, Felafel, Tzatziki to come.

Thank you to dosirakbento.wordpress.com  for the encouragement 🙂

Til next time…..Enjoy

Sorry for the delay. Life got in my way 🙂

 

 

image
Pictured:Italian Green Beans($2 a pound), Apples, Pears($2.79 a pound), Broccoli($2 a pound), Cucumbers(3 for $1), Roma Tomatoes($2 a pound), Cilantro($1 a bunch), Various Heirloom Grape and Cherry Tomatoes(2 baskets for $5),Sweet Peppers and my beloved Poblanos($2 a pound), the best Garlic ever(2 for $1). Not pictured Milk and Fresh Italian Pork Sausage. Total spent $60. The splurge was the $12 for about 2 pounds of Sausage.Which will be used to create probably 3 different Dinners for 3 with leftovers for lunches and Soup of course.

image
Check out the Beautiful Steamed Italian Green Beans. They didn’t even make it to the Plate. We stood in My Room talking and munching them straight out of the Pan 🙂

Til next time….Enjoy!!!!

wpid-img_20140925_191049.jpg

Playing with Ramen

Sautéed Green Beans and Carrots in Butter with Garlic. Cook til tender add some Chicken(is you have any leftover from something else) or not 🙂 , Balsamic Dressing, Scallions, the season pack from the Ramen and a touch of Lemon Juice. This is just one of the many Ramen creations my kid makes.

FYI: To my Vegetarian and Vegan followers just skip the Chicken, Butter(use a good quality Oil of your choice) and the season packet. Maybe add some Teriyaki or some Bragg’s www.bragg.com/products/bragg-liquid-aminossoy-alternative.html 

Til next time…..find the time to play 🙂

image

Pictured: Summer Squash($2 a pound), Sweet Peppers and Poblanos($2 a pound), Potatoes($2 a pond), Broccoli($1.50 a pound), Tomatoes($3 a pound), White Peaches and Apples($2.79 a pound), Green Beans and  Lima Beans ($2.99 a pound), Cucumbers(3 for a $1), Garlic(2 for $1), French baguettes(sale 2 for $4) and  Milk(not pictured).

Since I hadn’t been for 2 weeks I bought what seems like a lot. It isn’t. We’ve already enjoyed 1 baguette, 2 Tomatoes, and 4 Apples. Today I’ll be using the Summer Squash, Green Beans, a couple of Potatoes, 1/2 a Red Onion, the Broccoli and maybe more. You’ll have to wait and see what I come up with 🙂

 

Til next time……get out to your local Farmer’s Market.

 

FYI: Do you know the average age of the Produce you buy? I do.