Archive for the ‘Bonjour la Parisienne Bakery’ Category

image

Pictured: Summer Squash($2 a pound), Sweet Peppers and Poblanos($2 a pound), Potatoes($2 a pond), Broccoli($1.50 a pound), Tomatoes($3 a pound), White Peaches and Apples($2.79 a pound), Green Beans and  Lima Beans ($2.99 a pound), Cucumbers(3 for a $1), Garlic(2 for $1), French baguettes(sale 2 for $4) and  Milk(not pictured).

Since I hadn’t been for 2 weeks I bought what seems like a lot. It isn’t. We’ve already enjoyed 1 baguette, 2 Tomatoes, and 4 Apples. Today I’ll be using the Summer Squash, Green Beans, a couple of Potatoes, 1/2 a Red Onion, the Broccoli and maybe more. You’ll have to wait and see what I come up with 🙂

 

Til next time……get out to your local Farmer’s Market.

 

FYI: Do you know the average age of the Produce you buy? I do.

I looks like I purchased a lot I didn’t. We hadn’t been for 2 weeks and we won’t be able to go again for 2 weeks. Remember local produce lasts approximately 2 weeks or so. Not the few days when purchased at a chain Grocer.

wpid-20140809_152204.jpgPictured: Corn(12 for $5), Potatoes($2 a lb.), Various Beans($2 a lb.), Heirloom Tomatoes($2.50 a lb.), Patty Pan Summer Squash($2 a lb.), Cucumbers(3 for $1), 1 Cat not purchased at the Farmer’s Market :), Seedless Watermelon($4), Sweet Peppers and my beloved Poblanos($2 a lb.), Plums($2.49 a lb.) and there’s still more….

wpid-20140809_152231.jpg Bonjour le Parisienne  Baguettes($3 each),  Apples, Peaches and Nectarines($2.79 a lb.). We also purchased Milk.

Guess how much I spent?

 

Til next time……get out there and check out your local Farmer’s Market. www.eatlocalgrown. com

wpid-20140524_124710.jpg

Peas, lots of Peas ( 4 Baskets, 2 Vendors $9),  Beets ($2 a bunch),  Fresh Garlic ($1.50, BTW you can and should use the whole stalk just like Scallions),  Lettuces(WOW, they are the absolute best I have tasted in a couple years $2 a head ,  Asparagus( I know more Asparagus, Yep!!!! 3 large bunches $11), Pickled Asparagus ( I splurged again $10….FRESH CRUNCH ROCKS),  Local Honey (OOOOPPPSSS I didn’t get the price. I needed it),  Real Milk (My Guy has never had this, I don’t do Cow Milk. I”ll explain in a Rant soon $3 for a quart),  Black out perennial(I love perennials and black $7). I didn’t get a chance to take a pic of My Guy’s Breakfast. A Chocolate Croissant from Bonjour le Parisienne Bakery.( $ 3, Please don’t balk at the price they are the largest and most true I have ever had).

I own up I splurged bigtime. But, damn it’s good stuff.

 

Til next time…….:)

Not one of my best pics….it was a busy day.

10,May 2014

10,May 2014

Pictured: Tuscan Kale ($2) (the Kale is for our Dragon), Aloe Vera($5), Miniature Hosta ($4, a Mother’s Day gift for My Guy’s Mom), Purple Asparagus ($3),  Strawberries ($3 a pint), 2 Tomato plants ($12 for both), Spring Onions($2), Rustic Loaf ($5), a Squash and Jalapeno plant ($3).

FYI or RANT…..you decide

People have a thought that Farmer’s Markets are more expensive. Ok, I’ll give you that depending on the area you live. Farmer’s Markets look more like a Craft Festivals on steroids. My local is a simple and evolving Farmer’s Market. Where you find local and  fresh in season items. Plants, Flowers, Produce along with a couple of Butchers, a Cheese Master, Breads, and more.

Now, let me get to the cost. Your average Grocery Store Apple is months, many months old before it even arrives there. The Asparagus I bought a week ago is still fresher than any you would find at the Grocery Store. The fresh local lasts an average of 3 times longer than the Produce you purchase at the Grocery. So, what’s more expensive?

I will continue through this season to post the cost and to keep you up on what will be in next week as best I can.

 

Til next time….Enjoy

 

image

Pictured: First of the season Lettuces (3 for $4), Asparagus (3 bundles $11), Herb Window box-Cilantro, Dill, Black Basil and Parsley ($10), plants Rosemary, Mini Hosta and a Poblano of course ($7), a Sesame Baguette, A Feta & Spinach Croissant and a jumbo Croissant ($10), Fresh Mozzarella and Chive Cheddar Cheese (not exact  about the cost, under $8). Total approximately $50. Not bad for all I got.

Next week I will pick up my Tomato plants and the Strawberries should start coming in. My Guy said I got enough Asparagus for the week. I don’t agree. Never enough fresh sweet Asparagus. Too many things that can be made with Asparagus. Tuesday I will share what I made last-night using Asparagus. All I’ll say is that it was a Family hit.

 

Til tomorrow…..go find  Farmer’s Market and play.

 

FYI: for information and for locating  Farmer’s Markets checkout www.eatlocalgrown.com