It’s been a couple of weeks since I have been to the Farmer’s Market and guess what? We’re still eating what’s left of  the produce and drinking the Milk I had bought. Can you say the same about the Produce and Milk you purchased at the Chain Grocer?

wpid-20140823_142515.jpgPictured: Red Onions ($1.50 a lb.), Heirloom Cherry and Grape Tomatoes ($5 for 2 berry baskets), in the Bowl: Plums, Heirloom Tomatoes and Asian Pears ($2.79 a lb.), Seedless Red Watermelon ($4), Peaches, Nectarines and Apples ($2.79 a lb.), Corn ($5 a dozen), Poblanos, Sweet Peppers($1.50 a lb.), Yams, Potatoes and Summer Squash($1.50 a lb.). I spent less than $50 including the $7 for the Gallon of Fresh Milk. Don’t balk at the Milk price it is Milk nothing but, and it lasts well over 2 weeks in the Fridge. Well worth every cent. From what I understand from the Owner is that she has heard  from people who have a Lactose intolerance are able to use her Milk and some are able to eat her Ice-cream. Something to think about when are making your food decisions solely by the best price????

 

 

Til next time………I’m going to my room to see what kind of Simple YUM I can create 🙂

 

FYI: I’m not Lactose intolerant. So, all I can share with you is what the Owner of the Dairy shared with me.

 

Can't wait to hear from you

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s