Not one of my best pics….it was a busy day.

10,May 2014

10,May 2014

Pictured: Tuscan Kale ($2) (the Kale is for our Dragon), Aloe Vera($5), Miniature Hosta ($4, a Mother’s Day gift for My Guy’s Mom), Purple Asparagus ($3),  Strawberries ($3 a pint), 2 Tomato plants ($12 for both), Spring Onions($2), Rustic Loaf ($5), a Squash and Jalapeno plant ($3).

FYI or RANT…..you decide

People have a thought that Farmer’s Markets are more expensive. Ok, I’ll give you that depending on the area you live. Farmer’s Markets look more like a Craft Festivals on steroids. My local is a simple and evolving Farmer’s Market. Where you find local and  fresh in season items. Plants, Flowers, Produce along with a couple of Butchers, a Cheese Master, Breads, and more.

Now, let me get to the cost. Your average Grocery Store Apple is months, many months old before it even arrives there. The Asparagus I bought a week ago is still fresher than any you would find at the Grocery Store. The fresh local lasts an average of 3 times longer than the Produce you purchase at the Grocery. So, what’s more expensive?

I will continue through this season to post the cost and to keep you up on what will be in next week as best I can.

 

Til next time….Enjoy

Comments
  1. FoodisMyZen says:

    this has been the most annoying experience. I have posted this over a dozen times…..

    Like

Can't wait to hear from you

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s